تبلیغات
سوالات دینی - امام ابو حنیفه (رحمه الله)
سوالات دینی
تقویت هر چه بیشتر جوانان برای رهایی از چنگال گرگهای انسان نمای عقیده و فرهنگ ویقین. این است شعار ما
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


شاید مانند کودکی باشیم که در کنار دریا با سنگ ریزه ها و صدفهای زیبا بازی می کند اما غافل ار آنیم که دریایی بس بزرگ و اقیانوسی بی کران در مقابل دیدگانمان وجود دارد که در اعماق آن اسرار عظیم و شگفت انگیز نهفته است . باسلام خدمت تمامی دوستان گرامی. از حسن انتخابتون ممنونم. لطفا اگر سوالی دارید در قسمت نظرات بنوسد تا به آن پاسخ داده شود . نظر یادتون نره با سپاس از همگی شما.

مدیر وبلاگ :مسعود احمدی
نویسندگان
نظرسنجی
درصد رضایت شما از این وبلاگ تا چه حدی است؟


ای جوان مسلمان، شجره ی علم دینی خود جزئی از دین است. همچنان که امام محمد بن سیرین رحمه الله می فرماید: «انّ هذا العلم دین فانظروا عمن تاخذون دینکم»-روایت امام مسلم. « براستی این علم دین شماست پس مواظب باشید که دینتان را از چه کسی می آموزید.»
ای جوان مسلمان! به اتفاق علمای هر سه قرن سلف صالح، باور و اطمینان به علم و امامت پیشوایان چهار گانه حاصل شده و هر یک به پیشوای یکی از چهار مذهب اهل سنتبرگزیده شده است.
این بزرگواران عبارتند از: امام اعظم(ابو حنیفه)، امام مالک، امام شافعی، امام احمد بن حنبل(رحمهم الله). پس نظر به این که پیامبر(ص) فرمودند: «العلماء ورثه الانبیاء»- روایت ابوداوود.
در اینجا مختصری از شرح حال و شجره نامه ی علمی این چهار امام بزرگوار را به شما تقدیم می کنیم تا بدانید که چگونه این علم را از پیامبر به ارث برده اند؟

1- امام ابو حنیفه(رحمه الله)
 
  امام ابوحنیفه اسمش نعمان فرزند ثابت و اهل کوفه است. ایشان در سال 80 ه ق. در شهر مذکور متولد و به سال 150 ه ق.در بغداد وفات ییافتند. لذا این بزرگوار از جمله ی سلف صالح به شمار می رود زیرا در قرن اول و دومهجری می زیسته و حدیث « خیر امتی» ایشان را شامل می شود. گذشته از این، امام ابو حنیفه از زمره ی تابعین نیز به شمار می آید. زیرا به حضور سه الی شش نفر از صحابه ی پیامبر(ص9 از جمله حضرت انس بن مالک شرفیاب شده است.نگا: (المعلومات النافعه،ص38) و (نورالابصار،ص205).

 
  شجره نامه ی علمی امام ابوحنیفه از طریق حضرت عبدالله بن مسعود به پیامبر متصل می گردد زیرا ایشان نزد حماد و او نزد ابراهیم و او نزد علقمه و او نزد عبدالله بن مسعود، که یکی از اصحاب محترم پیامبر است، به کسب علم پرداخته اند. نگا: (تاریخ التشریع الاسلامی،ص303)

 
  امام ابوحنیفه به امام عبدالله بن المبارک، امام مالک، امام محمد و امام ابو یوسف درس داده است یعنی این بزرگواران از شاگردان آن امام همام بوده اند. نگا: (المعلومات النافعه،ص120).


  امام ابوحنیفه مردی خداشناس، دین پرورو همیشه مشغول عبادت بود، به نحوی که مدت چهل سال با وضوی عشاء نماز صبح را اقامه نموده اند - خداوند از او راضی باشد- آمین. نگا:(نور الابصار،ص206).


 

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی