تبلیغات
سوالات دینی - آداب دعا کردن
سوالات دینی
تقویت هر چه بیشتر جوانان برای رهایی از چنگال گرگهای انسان نمای عقیده و فرهنگ ویقین. این است شعار ما
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


شاید مانند کودکی باشیم که در کنار دریا با سنگ ریزه ها و صدفهای زیبا بازی می کند اما غافل ار آنیم که دریایی بس بزرگ و اقیانوسی بی کران در مقابل دیدگانمان وجود دارد که در اعماق آن اسرار عظیم و شگفت انگیز نهفته است . باسلام خدمت تمامی دوستان گرامی. از حسن انتخابتون ممنونم. لطفا اگر سوالی دارید در قسمت نظرات بنوسد تا به آن پاسخ داده شود . نظر یادتون نره با سپاس از همگی شما.

مدیر وبلاگ :مسعود احمدی
نویسندگان
نظرسنجی
درصد رضایت شما از این وبلاگ تا چه حدی است؟


بدان که دعا کردن آداب خاصی دارد که پاره ای از آنها عبارتند از:
1- شخص دعا کننده اوقات مبارکی را جهت دعا کردن در نظر بگیرد. در سال، روز عرفه را و در میان ماهها، ماه رمضان را و در روزهای هفته روز جمعه را و در میان ساعت های شبانه روز، هنگام سحر و ساعتهای انتهایی شب را در نظر بگیرد. خداوند می فرماید: ((و بالاسحارهم یستغفرون)). ذاریات/18. «آنان در سحرگاهان طلب آمرزش می کنند».
2- حالات شریفی را غنیمت بدارند، چنانکه امام ابوهریره(رض)می فرماید: « در سه حال درهای آسمان بر روی مخلوقات گشوده می شوند، اول: به هنگام صف کشیدن و حرکت کردن جهادگران در راه خدا. دوم: به وقت باریدن باران، سوم: در حین برگزاری نماز های واجب. پس در این حالات دعا کردن را غنیمت شمارید خصوصا در بعد از نمازها.
3- اینکه شخص دعا کننده رو به قبله بنشیند و دستهای خود را طوری بلند کند که از پهلو فاصله بگیرد.
4- با صدای بلند دعا نکند، بلکه آهسته (به طوری که فقط خودش بشنود) دعا کند، چنانکه ابوموسی اشعری(رض) گفته اند: همراه رسول خدا(صلی الله علیه وسلم) از سفر بازگشتیم، وقتی که به نزدیکی مدینه رسیدیم، دیدیم مردم با صدای بلند دعا و الله اکبر می گفتند. پیامبر اکرم (صلی الله علیه وسلم) فرمودند:« ای مردم کسی را که فرا می خوانید، نه کر است و نه غایب بلکه در میان شما و نزدیک شماست».
5- در حین دعا کردن هیچ گونه تکلفی به خرج ندهد و چیزهای نشدنی و خارج از اعتدال، درخواست ننمایدف بلکه باید با حالت تضزع و فروتنی آنچه را که دعاهای ماثور آنرا اقتضا می کنند از خداوند طلب کند. خداوند می فرماید:(( پروردگار خود را فروتنانه و پنهانی به کمک بخوانید(و در دعا با درخواست چیزهای ناروا از حد اعتدال تجاوز نکنید که) خداوند تجاوزگران را دوست نمی دارد)). اعراف/55.
6- دعا توام با زاری و فروتنی و با حالت ترس و خوف باشد، قرآن می فرماید:(( آنان در انجام کارهای نیک بر یکدیگر سرعت می گرفتند و در حالی که چیزی می خواستند یا از چیزی می ترسیدند، ما را به فریاد می خواندند(و در همه حالات رو به آستانه ی ما می کردند و میان خوف و رجا می زیستند) و همواره برای ما خاشع و خاضع بودند)).انبیا/90.
7- باید دعا با قاطعیت باشد و شخص دعا کننده امید صادقانه به اجابت آن داشته باشد.
8- در دعا بسیار التماس کند و دعای خود را سه بار تکرار نماید.
9- دعا را با نام و ذکر خداوند و با صلوات بر پیامبر(صلی الله علیه وسلم) آغاز نماید.
10- شخص دعا کننده باید نهایت ادب و کمال صداقت و پاکی نیت را -که اصل اجابت دعا می باشد- داشته باشد و خالصانه توبه کند و حق هر حق داری را پس دهد و از صمیم قلب به آستانه ی حق تعالی روی آورد.
اگر چنین کردیم دعایمان به مصلحت خداوند بزرگ قبول خواهد شد و در غیر اینصورت مقصر اصلی در قبول نشدن دعاهای مکرری که در شبانه روز می خوانیم و بارها می گوییم که چرا خداوند دعایمان را نمی پذیرد فقط و فقط خود ما هستیم و بس.

کتاب مختصر احیاء علوم دین
امام محمد غزالی(رح)
ترجمه: محمدصالح سعیدی


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی