تبلیغات
سوالات دینی - حضرت عائشه(رضی الله عنها)
سوالات دینی
تقویت هر چه بیشتر جوانان برای رهایی از چنگال گرگهای انسان نمای عقیده و فرهنگ ویقین. این است شعار ما
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


شاید مانند کودکی باشیم که در کنار دریا با سنگ ریزه ها و صدفهای زیبا بازی می کند اما غافل ار آنیم که دریایی بس بزرگ و اقیانوسی بی کران در مقابل دیدگانمان وجود دارد که در اعماق آن اسرار عظیم و شگفت انگیز نهفته است . باسلام خدمت تمامی دوستان گرامی. از حسن انتخابتون ممنونم. لطفا اگر سوالی دارید در قسمت نظرات بنوسد تا به آن پاسخ داده شود . نظر یادتون نره با سپاس از همگی شما.

مدیر وبلاگ :مسعود احمدی
نویسندگان
نظرسنجی
درصد رضایت شما از این وبلاگ تا چه حدی است؟


حضرت عائشه دختر گرامی حضرت ابوبکر صدیق(رضی الله عنهما)، یکی از همسران بیامبر(ص) و یکی از مادران مسلمانان است که خداوند بر مسلمان واجب کرده است که آنها را گرامی بدارند و برخورد شایسته ایی با آنها داشته باشند، و همچنان که خداوند ازدواج را با مادر تحریم نموده، به همان صورت هم ازدواج زنان بیامبر(ص) را با غیر او تحریم کرده است. خدای متعال درآیه 6 سوره احزاب می فرماید:(النّبیُّ اولی بالمؤمنینَ مِن انفُسِهم و ازواجُهُ اُمَّهاتُهُم). یعنی: بیامبر(ص) به مؤمنان از خود آنان سزاوارتر است و زنان او مادرانشان می باشند. و همچنین در آیه 53 همان سوره می فرماید:(وَماکان لَکُم اَن تُؤذُوا رسولَ اللهِ ولا تَنکِحوا ازواجَهُ مِن بعدِهِ ابَدا اِنّ ذلِکُم کان عِندَاللهِ عظیما). یعنی: شما را نرسد که بیامبر خدا(ص) را بیازارید و نه آنکه زنهایش را بعد از وی هرگز به زنی گیرید. این کارها در نزد خدا گناهی بزرگ است.

الف) ازدواجی مبارک:

   بیامبر(ص) حضرت عائشه(رض) را در حالی که دختری شش ساله بود، در مکه به عقد خود  درآورد و در حالی که 9 سال سن داشت، بیامبر(ص) در مدینه داماد شد. بیامبر(ص) او را درخواب دید، رؤیای بیامبران در خواب، حقیقت و وحی است. آمده است که :

از حضرت عائشه(رض) روایت شده است که گفت: بیامبر(ص) فرمودند: در خواب دو بار تو را دیدم در حالی که مردی در یک بارچه ی ابریشمی تو را حمل کرده بود و می گفت: این زن تو می باشد. و من هم می گفتم: اگر این کار از طرف خدای عزوجل باشد، آن را به اتمام خواهند رساند.(رواه بخاری-مسلم و ترمذی)

در مورد ازدواج حضرت عائشه(رض) شیخ جردانی(رح) در شرح خود بر(اربعین نووی) مطلبی نوشته است که چنین است: «هنگامی که حضرت خدیجه(رض) از دنیا رفت، بیامبر(ص) اندوهگین و ناراحت شدند، بس حرت جبرئیل(ع) برگ درختی از بهشت را برای او آورد که شکل و صورت حضرت عائشه(رض) بر آن نقش بسته بود و گفت: ای محمد(ص)! به راستی که خدای متعال بر تو سلام کرده و می فرماید: من در آسمان دوشیزه ایی را به عقد تو درآورده ام که شبیه این تصویر است، بس تو در روی زمین با او ازدواج کن. آنگاه بیامبر(ص) حضرت ابوبکر(رض) را به حضور خواند و به او گفت: تو دختری داری شبیه این صورت که نامش عائشه است، خدای متعال او را در آسمان به عقد من درآورده است و به تو دستور داده که در روی زمین او را به عقد من درآوری. حضرت ابوبکر(رض) فرمود: ای رسول خدا(ص) او کم سن و سال است و برای شما مناسب نیست. بیامبر(ص) فرمودند: اگر مناسب و شایسته نبود، خداوند او را به عقد من در نمی آورد. بس با او عقد نکاح بست.

      حضرت ابوبکر(رض) به خانه اش برگشت و حضرت عایشه(رض) را به همراه طبقی خرما فرستاد و به او فرمود: این را بیش بیامبر(ص) ببر وبه او بگو: ای رسول خدا این همانی است که به بدرم فرمودی،اگر مناسب وشایسته شماست بر شما مبارک. ایشان به راه افتادند وگمان میکردندکه منظور حضرت ابوبکر(رض) خرمایی است که فرستادند ،بس بر بیامبر(ص) وارد شدند و  بیام را به ایشان رساند. بیامبر(ص)فرمودند: قبول کردیم ای عایشه ،قبول کردیم. سبس برگشتن و  بیش بدرش رفت( و سخنان بیامبر (ص)را به بدرش رساند) بس بدرش به او فرمود: حقیقت این است که خدا تورا به عقد بیامبر(ص) درآورده و من هم تورا به عقد ایشان درآوردم .حضرت عایشه (رض) فرمود: من به هیچ چیز به انداز ه ی آن چه که بدرم فرمود: تو را به عقد ایشان درآوردم، خوشحال نشدم.  


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی