تبلیغات
سوالات دینی - سوالات
سوالات دینی
تقویت هر چه بیشتر جوانان برای رهایی از چنگال گرگهای انسان نمای عقیده و فرهنگ ویقین. این است شعار ما
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


شاید مانند کودکی باشیم که در کنار دریا با سنگ ریزه ها و صدفهای زیبا بازی می کند اما غافل ار آنیم که دریایی بس بزرگ و اقیانوسی بی کران در مقابل دیدگانمان وجود دارد که در اعماق آن اسرار عظیم و شگفت انگیز نهفته است . باسلام خدمت تمامی دوستان گرامی. از حسن انتخابتون ممنونم. لطفا اگر سوالی دارید در قسمت نظرات بنوسد تا به آن پاسخ داده شود . نظر یادتون نره با سپاس از همگی شما.

مدیر وبلاگ :مسعود احمدی
نویسندگان
نظرسنجی
درصد رضایت شما از این وبلاگ تا چه حدی است؟


1- آیا اجتهاد كردن در عصر و زمان حضرت رسول(ص) برای غیر ایشان درست بوده؟   جواب: بله مانند قول معاذ ابن جبل در امر قضاوت، در حدیث (عن معاذ ابن جبل ان رسول الله(ص) لما بعثه الی الیمن قال: كیف تقضی اذا عرض اك قضاءٌ ؟ قال: اقضی بكتاب الله، قال: فان لم تجد فی كتاب الله؟ قال: فبسنة رسول الله(ص) قال: فان لم تجد فی سنة رسول الله؟ قال اجتهد برآی ولا آلو _ای لا اقتصر فی الاجتهاد_ قال: فضرب رسول الله علی صدره وقال: الحمد لله الذی وفق رسول الله لما یرضی رسول الله. (الوجیز فی اصول الفقه)

معنی: از معاذ ابن جبل روایت شده كه پیامبر وقتی ایشان را به سرزمین یمن فرستاد فرمود: ای معاذ وقتی قضاوتی به تو عرضه شود چگونه قضاوت میكنی؟ فرمود: به كتاب خدا  پیامبر فرمود: اگر در كتاب خدا نبود؟ معاذ فرمود: به سنت پیامبر  پیامبر فرمود: اگر در سنت پیامبرهم نبود ؟ فرمود: به رای خودم اجتهاد مبكنم ودر آن كوتاهی وخیانتی نخواهم كرد. پس پیامبر برسینه معاذ زد و فرود: ستایش برای خدایی كه فرستاده پیامبرش را موفق كرد برای رضایت رسولش. 

2- بوجود آمدن بشریت بعد از آدم وحواء به چه صورتی انجام گرفت؟    جواب:  خداوند در قرآن می فرماید: (انما خلقناكم من ذكر وانثی) براستی ما شما را از مرد و زنی آفریدیم. در مورد اولاد حضرت آدم در كتاب (النبوة والانبیاء)صفحه 126 چنین میفرماید: اما ذریة آدم وبقیةالبشر فقد كان خلقهم عن طریق التناسل والتزاوج وقد مروا بادروا فی الخلق تختلف عن الادوار التی مر بها آدم وهی: النطفة، العلقة، المضغة، ثم مرحلة نفخ الروح كما فی القرآن( یاایها الناس ان كنتم فی ریب من البعث فانا خلقناكم من تراب ثم من نطفة ثم من علقة ثم من مضغة)  یعنی: اولاد و ذریه آدم و بشریت خلق كردنشان از طریق نسل و ازدواج بود و دورانهای مختلفی را طی نموده تا به این شكل انسانی برسد: اول نطفه بعد علقه كه همان پارچه گوشتی ساده است بعد مضغه كه شكل پیدا كردن است ومرحله بعد هم قراردادن روح انسانی در جسد است. بنابراین حضرت آدم وحواء بعد از هابیل وقابیل خداوند به آنها فرزندانی عطا فرمود كه دوتا دوتا یعنی دوقولو یكی پسر ویكی دختر میبودند كه به امر خداوند برای پیدایش انسان فرزند دختر ای یكی از دوقولو را به پسر آن دوقولوی دیگر میدادند و تا اینكه نسل انسانیت به همین منوال زیاد شد و بشریت به وجود آمد.

                                                                                   

3- مسئله معاشرت وامور زندگی با شخص مشرك حكمی دارد؟(از قبیل برخورد، مجالست، مناحكت) در مورد معاشرت با کفار: سوره توبه آیه 6: (وان احد من المشرکین استجارک فاجره حتی یسمع کلام الله ثم ابلغه مامنه ذلک بانهم قوم لا یعلمون). اگر یکی از مشرکان به تو پناه آورد (که از دین آگاه شود) بدو پناه ده تا کلام خدا را بشنود و پس از شنیدن سخن خدا او را به مامن و منزلش برسان زیرا که این مشرکان مردمی نادانند.

و در مورد مناکحت خداوند در قران میفرماید: (ولا تنکحوا المشرکین والمشرکات ....) با مشرکین هیچگونه اذاب نکاح و ازدواجی نداشته باشید. مگر وقتی که به سلام ایمان آورند.

 4- آیا زکات به شخصی که وضعیت مالی خوبی ندارد که بتواند جهیزیه دخترش را آماده کند ، تعلق میگیرد؟  خیر ، چون مهیا کردن جهیزیه برای پدر واجب وضروری نیست وجزو نفقه محسوب نمی شود بلکه بر عهده شوهرش می باشد پس در اینصورت به پدر زکاتی به این منوال تعلق نمی گیرد.

5- نبش قبر یا قبرستان بعلت درآوردن دفینه یا گنج چه حکمی دارد ؟  به هر علت باشد حرام است چون قبر انسان به علت تعلقش به انسان محترم است ومتعلق به مرده است پس تجاوز به حریم مرده هم حرام و شرعا کاری ناپسند است.

6- آیا شوهر حق دارد همسر خود را (یا بلعکس) از دیدن پدر و مادرش نع کند؟   خیر ، چون قطع صله رحم آنهم نسبت به پدر و مادر صحیح نیست و عقوبت الهی را در پی دارد.

 7- حکم موسیقی و غنا طبق صحیحترین قول مذهب امام شافعی(رحمه الله) چگونه است؟   در کتاب منهاج الطالبین بشرح امام النووی -مبحث کتاب الشهادات: (ویحرم استعمال آلة من شعار الشربة کطنبور و عود و صنج و مزمارعراقی و استماعها ) یعنی: به اعتقاد هر چهار مذهب اهل سنت حرام است نواختن و استعمال کردن هر آلتی که متعلق به اهل شراب است مانند: تنبور و عود و سنجمه و کمانچه و سورنا و دهل و هر آلت دیگر موسیقی و همچنین گوش دادن به آنها باز به اقوال چهار مذهب حرام است و حلال دانستن آنها از روی آگاهی برای ایمان انسان مسلمان کاملا ضرری اخروی دارد. چون بدونه جدا کردن پیامبر (ص) می فرماید:(لیکونن من امتی اقوام یستحلون الحر و الحریر والخمر والمعازف ) رواه البخاری و ابوداوود ؛  یعنی: بعضی از امت من پیدا می شوند که زنا و ابریشم و شراب و موسیقی را حلال می کنند. و این خبر پیامبر(ص) از بی ایمانی این دسته از مسلمانان است.   پس تمامی الات موسیقی چه برای کار خیر و نواختن سرودهای دینی و چه برای غیر آن اگر استعمال و شنیده شود به دلیل شرعی حرام می باشد تنها ( دف و شمشال) آنهم باید برای امر حرام و لهو و لعب نباشد.    

 8- منظور از استوی در قرآن سوره طه آیه5  كه میفرماید(الرحمن علی العرش استوی) چیست؟ جواب: استوی به معنای استیلا میباشد یعنی قادر بودن، معنای آیه: آن خدای مهربانی كه برعرش (عالم وجود وكلیه جهان آفرینش به علم وقدرت) مستولی ومحیط است.    (انوار القرآن-سوره الرحمن)

9. منظور از(اولو الامر) در قرآن کریم چیست و برچه کسانی اطلاق می شود؟   در تفسر انوار القرآن (ج 1 ص 609) آیه 59 سوره نساء :   یا ایهاالذین آمنوا اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منهم .....................  اولی الامر یعنی: اولی الامر مسلمان را، اما حاکم غیر مسلمان نه بر مسلمان ولایتی دارد و نه طاعتی، فرمان اطاعت از خدا و رسول بر فرمان اطاعت از حکام از آن رو مقدم است که اگر حاکم یا قاضی یا غیر آن، حکمی مخالف با حکم خدا و رسول وی صادر ننمایند، حکمشان مردود است. و (اولی الامر) عبارتند از: سلاطین و قضاوت و کلیه کسانی که دارای ولایت شرعی می باشند نه ولایت طاغوتی، البته مراد آیه: اطاعت آنان در اوامر و نواهی ایشان تا آنگاه است که این اوامر و نواهی متضمن معصیت الهی نباشدزیرا برای هیچ مخلوقی در معصیت الله اطاعتی نیست، چنان که این حکم در احادیث بسیاری از رسول خدا نیز ثابت شده است. بعضی گفته اند: اولی الامر اهل قرآن و فقاهت اند، یعنی: آنان که به حق امر می کنند و به حق فتوی می دهند در حالی که به آن علم دارند. ابن کثیر میفرماید: روشن است که معنای اولی الامر در آیه کریمه عام است و علما و امرا هر دو را شامل می شود والله اعلم. باید دانست از مفاد حدی شریف دیگری به روایت امام ابو هریره(رض) بر می آید که: در هنگام کثرت خلفا و امرا باید به بیعت اولین انها وفا کرد.

 در صفحه 610 همان تفسیر می فرماید: در اینجا علما سوالی را مطرح کرده اند و آن این است: اگر انسان در شرایطی قرار گرفت که نظام حاکم برجامعه، کافر یا غیر مشروع بود، او از چه کسی باید اطاعت کند؟ شیخ سعید حوی در تفسیر خودش(الاساس فی التفسیر) به این سوال اینگونه پاسخ داده است: در اینجا دو نوع طاعت است، یکی طاعت اجباری از نظام و قانون که انسان در قبال آن اختیاری نداشته باشد و خواه نخواه باید به آن گردن نهد و دیگری طاعت اختیاری است. باید گفت که: طاعت اختیاری در همچو حالتی نه از آن حکام، بلکه از آن علمای ربانی است زیرا ایشان میراث بران نبوت هستند. در فتاوای ابن عابدین آمده است: فقهای حنفی مذهب در این باره که اگر زمامدار حکمی صادر کرد که در اکثریت تنفیذ حکم وی را زیاد می دانستند؛ گفته اند: در همچو حالی باید از رای اکثریت پیروی کرد. 

 

10. آیا شوهر حق دارد همسر خود را از دیدن پدر ومادرش منع کند؟ خیر چون شرعا قطع صله رحم به هیچ شیوه ایی درست نیست.

 

11. مقدار فطریه برای هر نفر چه مقدار است؟   1 صاع یعنی: 5/693 درهم. امام نووی میفرماید: 685 درهم یعنی 2420 گرم معادل: 2 کیلو و 420 گرم است. در مذهب امام حنفی 1 صاع برابرست با 3630 گرم است. که اگر گندم بدهد نیم صاع واجب است یعنی: 1815 گرم است. پس اگر کسی بخواهد برای فطریه اش پول پرداخت کند باید خود را مقلد مذهب امام حنفی کند.                                            

نوع مطلب : اذکار متفرقه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 20 آذر 1392
پنجشنبه 26 تیر 1393 17:06
سلام من ۷سال قرض نمازدارم میخوام بدونم میتونم نمازتراویح بخونم یا نه ؟

2 :من میتونم وقتی که نمازجماعت تروایح خونده میشه قضای نمازهای گذشتمو
بخونم
مسعود احمدی بله میتونی. چون پیامبر(ص) می فرمایند: حق الله اولی بالقضاء. پس حق خداوند را باید ادا کرد چه حاضر چه قضاء . ولی بعد از رمضان در کنار هر فرض نماز یک فرض قضا را بخوان یعنی در هر روز یک روز را میتونی قضاء کنی.
دوشنبه 19 اسفند 1392 11:11
ایا حرف زدن در هنگام وضو وضو را باطل می کند؟
مسعود احمدی با سلام خیر حرف زدن وضو را باطل نمیكند چون جزو مبطلات وضو نیست ولی حرف نزدن بهتر است
یکشنبه 27 بهمن 1392 18:21
با عرض سلام حكم تظاهر به بی دینی را برایم لطف كنی ید بفرمایید
سه شنبه 20 فروردین 1392 01:02
سلام من یه مشکلی دارم اونم اینه که نمی تونم هیچ کاری انجام بدم نه می تونم درس بخونم نه ورزش کنم نه حتی یه کار کوچیک که حتی فکرشو نمی کنید سه سال رفتم پیش روانپزشک و دارو مصرف کردم ولی فایده ای نداشت احساس می کنم یه چیزی تو وجودم هست که نمی زاره هیچ کاری بکنم نمیدونم حدسم درسته یا نه ولی یه وقتهایی هست که موقع راه رفتن یا حتی نشستن احساس میکنم از زمین بریدم یا مثلا کارهایی به ذهنم میاد که فکر میکنم قبلا انجام دادم در حالی که انجام ندادم یا گاهی احساس میکنم کسی پشت سرمه وقتی برمی گردم کسی نیست لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم
مسعود احمدی با سلام دوست گرامی. اولا تمامی کارها و افعال ما بدست خالق بی همتاست و اوست که قادر مطلق است. ثانیاً اینکه میفرمایید احساس میکید کارهایی انجام داده اید با تجربه از بزرگان دین و علم میگویند: که بعضی از رفتارهای ما که در اینده انجام میدیم در خواب قبلا دیده ایم و وقتی به آن کار برمیخوریم میبینیم که شاید من این کار را یک بار دیگه انجام داده ام و یا اینجا بوده ام این روح انسانه که خداوند به آن گردش میدهد و جهان را با آن سوق میدهد پس این امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. برای دفع این وساس هم تا میتوانی بر پیامبر صلوات بفرست و لفظ مبارک (لا حول و لا قوۀ الا بالله العلی العظیم) را با معنایش زمزمه کن انشاءلله نتیجه میگیری. اللهم صل علی سیدنا محمد و علی آله و صحبه و سلم.
جمعه 27 مرداد 1391 23:24
میخواستم بدونم ایاحیوانی (غیرپرنده مشابه سنجاب) است که بتوان انرادرخانه نگهداری کردوهیچ مشکلی هم پیش نیاید؟؟؟؟؟؟تاجایی که امکان داردکامل توضیح دهید.
جمعه 16 تیر 1391 20:54
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز
وبلاگ من با چهار موضوع به روز است. منتظر نظرات شما هستم.
ما را از دعای خیر خود فراموش نکنید.
یکشنبه 6 فروردین 1391 18:30
سلام دوست عزیز ماموستای گرامی
امیدوارم موفق و موید در هر کجا که هستید باشید و مارا هم از دعای خیر خود فراموش نکنید.
خوشحالم که مطالب جدیدی را به وبلاگتان اضافه نموده اید.
منتظر مطالب زیبایتان هستیم
به وبلاگ ما هم سری بزنید و ما را از نظرات استادانه خود بهره مند سازید
چهارشنبه 24 اسفند 1390 17:43
سلام
این قالب وبت بهتره...مبارکه
سه شنبه 2 اسفند 1390 04:52
سلام و خسته نباشید خدمت شخصیت محبوب و دوست داشتنی عزیز ‏"م مسعود"
پایدار باشی؛التماس دعا
جمعه 20 آبان 1390 15:27

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

دو مطلب جدید در وبم گذاشتم..

منتظر شما هستم.


http://www.iranmazhabi7.blogfa.com/

اللهم عجل لولیک الفرج

یا حق
پنجشنبه 19 آبان 1390 22:28
سلام.وبلاگ عالی داری...ترجیح میدم به انجمن ما بیای و خیلی راحت در جمع صمیمی دختر و پسرها به تبادل نظر بپردازی.

منتظریما

www.asiagamer.ir/forum
جمعه 13 آبان 1390 16:21
سلام راستی دوست عزیز خبر داری وهابیون بی دین و لا مذهب و جماعت تکفیری از خدا بی خبر وبلاگ زیبا و پر محتوای اهل سنت و جماعت تالش را هک کردند.
دعا کنید که خداوند سزای کارشان را به اونها بدهد .
جمعه 13 آبان 1390 16:15
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز
خداوند جزای خیر در دنیا واخرت به شما بدهد.
اگر فرصت کردید به وبلاگ من هم سری بزنید.
در صورت تمایل به تبادل لینک به من اطلاع دهید.
ما را از دعای خیر خود فراموش نکنید.
شنبه 7 آبان 1390 21:32
با سلام دوست عزیز در شهرستان بنده (مریوان) اوضاع خیلی خیلی خراب است من 16 سال سن دارم و در مدرسه عادی درس میخوانم خواستم بگم که مریوان هر چند مردان بزرگ مانند ملا مصطفی و ...دارد ولی غرایز شهوتی در اینجا به تندی ریشi دوانده . از شما و عزیزان دیگر تقاضا دارم که برای من دعا کنید با تشکر.
پنجشنبه 5 آبان 1390 11:36
با سلام لطفا درباره نحوه ارسال پیغام به شما کمی بیشتر توضیح دهید با تشکر.
سه شنبه 12 مهر 1390 21:41
با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما دوست عزیز
با مطلبی تحت عنوان ((دعوت به سوی خداشناسی ونماز و توبه)) از استاد بزرگوار سید عثمان ذبیحی تالشی ادام الله عمره به روزم.
منتظر نظرات استادانه شما هستم.
ما را از دعای خیر خود فراموش نکنید.
مسعود احمدی سلام خیلی ممنون از اینکه زود زود بهم سر میزنی خدمت میرسم موفق باشی.
جمعه 8 مهر 1390 19:43
با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما دوست عزیز
خیلی خوشحال شدم وقتی به وبلاگ شما امدم ودیدم که با جواب دادن به چند سوال به روز شده اید. امیدوارم تبلیغات شما در فضای مجازی اینترنت وسیع تر و گسترده تر شود.
مارا از دعای خیر خود فراموش نکنید.
مسعود احمدی سلام این چند مدت اصلا به هیچگونه به اینترنت دسترسی نداشتم ولی باكمك خدا تونستم شبكه اینترنت خانگی وصل كنم امیدوارم بتونم سوالات را بنویسم. راستی شما چطورید سلام دارم خدمت خونواده محترمتون . میدونی جواب تلفنهایمان را نمیدی؟
یکشنبه 3 مهر 1390 22:49
سلام. با عرض تبریک برای وب خوبتان...دو سوال داشتم؟
1.عذاب قبر مسلمان که در طول زندگی احکام الهی را به جای آورده ولی دچار گناهان بزرگ و کوچک شده است سخت است یا آسان؟(موضوع چیست)
2.رحمت«رحیم»خداوند آیا شامل حال مومنان عادی می شود؟
ممنون و منتظرم...خواهش مند است کمی سریع
سه شنبه 21 تیر 1390 19:51
با سلام
این روزهای زیبای زیبا رو خدمت همتون تبریک می گم
با عنوان : مبحث "ولایت _ امامت _ خلافت " "امامت انتصابی یا انتخابی " به روزم
از همه ی دوستان تقاضا می شود با نظرات سازنده ی خود ما را یاری بفرمایند
اجرکم عندالله
www.salammuslim.blogfa.com
یکشنبه 12 تیر 1390 21:21
در مورد اولی الامر وقتی در کنار خدا و رسول آمده پس باید معصوم باشد تا امر او مخالف با خدا و رسول نباشد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی